Свобода, щастя, доля, любов
Як виникло свято
ЦЬОГОРІЧ в Україні Всесвітній день вишиванки святкують 20 травня. Цей день відзначають у дев’яти країнах світу у третій четвер травня. VG Львів зібрав найцікавіші традиції святкування, історію виникнення свята та інші цікаві факти. Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету в 2006 році, яку надихнув національний костюм, а всенародну любов і масштаб святкування отримало з 2010 року. Вважається, що запровадив моду на вишиванку в Європі відомий український поет і прозаїк Іван Франко. Саме він поєднав костюм і вишиту сорочку.
Ідея свята
Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу за ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку – одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.
У цей день вже традиційно організовують цікаві конкурси у мережі, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а також і українці за кордоном.
Історія вишиванок
Кожен регіон України має свій особливий візерунок. Вишивка має тисячолітню історію. Колись сорочки вишивали тільки жінки. Кількість вишиванок у дівчини показувала достаток: чим більше, тим багатша родина. Вишиваючи, жінки співали пісні і молилися, бо вірили, що така сорочка – це оберіг. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. У вишиванці «закодовані» всі ключові цінності людського життя: свобода, щастя, доля, любов. Мода на вишиванки Сьогодні вишивка – дуже популярний тренд не тільки в Україні, а й за кордоном. Елементи українських етномотивів використовували такі відомі світові дизайнери як Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно (Dior), Фріда Джаніні (Gucci) , модний дім Valentino. У 2015 році американ-ське видання Vogue опублікувало статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону, а в 2016 році американське видання The New York Times – головним трендом літа.
Джерело: VG Львів
День вишиванки в Дрогобичі. Початок святкового маршу дрогобичан вулицями міста від Народного дому, 2012 13 грудня на свято Андрія на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка проводилась акція «День вишиванки на географічному». Цього дня студенти, аспіранти, викладачі та співробітники факультету прийшли на пари та роботу у вишиваних сорочках.